Haber

Varto depreminden kaçan aileler de Kahramanmaraş’taki depreme yakalandı

Varto depreminin ardından adını geldikleri yerden alan Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesi Türkoğlu mahallesine yerleşen Sönmez ailesinden 7 kişi, “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremde hayatını kaybetti. “.

Muş’un Varto ilçesinde 19 Ağustos 1966’da meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremden iki yıl sonra Sönmez ailesi ve yakınları Türkoğlu ilçesine yerleşti. Sönmez ailesinin de yaşadığı bölgeye Varto Mahallesi adı verildi.

Kahramanmaraş’ta kent merkezine 20 kilometre uzaklıktaki mahallede meydana gelen depremlerde Sönmez ailesinden 7 kişi hayatını kaybetti.

Mahalle sakinlerinden Harun Kılıç, dedelerinin 57 yıl önce meydana gelen Varto depreminden iki yıl sonra Kahramanmaraş’a yerleştiğini söyledi.

Kılıç, “Kaderimiz o yüzden burada fay hattına yerleştik, 57 yıl sonra depreme bir kez daha tanık olduk” dedi. söz konusu.

Depremin olduğu saatte gecenin daha da aydınlandığını anlatan Kılıç, “Kendimizi dışarı attık. Yola düştük, yollar gelip gidiyordu. Açık alana gittik, deprem devam etti. Yer yaracak sandım. yarılır, girerdim. Abartmıyorum, deprem neredeyse bir metre sekiyordu.” dedi.

Oğlu Şerif Tamer Sönmez’i depremde kaybeden 44 yaşındaki Sevda Sönmez, depremin ardından balkona çıktığını ancak çocuklarının yanında olmadığını anlayınca tekrar evine gittiğini söyledi.

Bu sırada konutun üst katının çöktüğünü belirten Sönmez, “Geri geldim kapı pencere bulamadım. Çocuklarım enkaz altındaydı. Oğlumun sesi duyuldu, tırnaklarımızla kazıdık. , bir şey yapamadık. dedi.

Bu orta sarsıntıda bölgedeki Kilili Ulu Camii tamamen yıkıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu