Ekonomi

Türkiye-AB yüksek düzeyli diyalog toplantısı Brüksel’de yapılacak

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) ortasında bilim, araştırma, teknoloji ve inovasyon bahisli birinci yüksek seviyeli diyalog toplantısı Brüksel’de gerçekleştirilecek.

AB Komisyonu, 15 Kasım’da Brüksel’de, bilim, araştırma, teknoloji ve inovasyon konularında Türkiye – AB Üst Düzey Diyalog toplantısı yapılacağını açıkladı.

Açıklamada, AB Komisyonu binasında yapılacak toplantı sonrasında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve AB Komisyonu İnovasyon, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Komiseri Mariya Gabriel’in basın açıklamasında bulunacağı belirtildi.

Yüksek seviyeli diyalog toplantısının Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın hedeflerinin bir parçası olan yeşil endüstriyel üretim, yenilenebilir enerji ve akıllı şehirler gibi güncel önemli konularda iş birliğinin nasıl geliştirileceğine odaklanacağına işaret edilen açıklamada toplantıda sanayinin dijital dönüşümü ile birlik programlarındaki iş birliği mekanizmalarının geliştirilmesi konularının ele alınacağı ifade edildi.

Açıklamada, Türkiye’nin 2003’ten beri AB araştırma ve yenilik programlarında önemli bir ortak olduğuna dikkat çekilerek, Türkiye’nin 2021-2027 devrinde de AR-GE programı Ufuk Avrupa, eğitim programı Erasmus ve gençlerin faydalı projelerde istekli olmalarını sağlayan Avrupa Dayanışma Programına (ESC) katıldığı anımsatıldı.

Öte yandan, AB Komiseri Gabriel, Türkiye-AB Yüksek Seviye Diyalog toplantısına katılacak heyet onuruna AB Komitesi binasında 14 Kasım’da akşam yemeğine de ev sahipliği yapacak.

Komisyon binasında yapılacak yüksek düzeyli diyalog toplantısına katılması beklenen Varank, AB Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager’le de ikili görüşme gerçekleştirecek.

Aynı gün merkezi Leuven kentinde bulunan nanoelektronik ve dijital teknolojiler alanlarında faaliyet gösteren AR-GE kuruluşu IMEC’i ziyaret edecek olan Varank aynı zamanda Digital Europe Platformu ile çalışma yemeğine katılacak.

Bakan Varank, Brüksel temasları çerçevesinde, Türkiye Maarif Vakfı Temsilciliğinin ve Eğitim Merkezinin hizmete açılış törenini gerçekleştirerek şehirde faaliyet gösteren Türk STK’ların temsilcileri ve Türk diasporası ile istişarelerde bulunacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu