Ekonomi

Çin’deki güçlü iPhone talebi Apple tedarikçilerinin stoklarını artırdı

Apple (NASDAQ: Sunny Optical Technology, AAC Technologies ve Luxshare Precision Industry) AAPL ) Inc. için çalışan Çinli bileşen tedarikçileri, Çin’de güçlü iPhone talebinin açıklanmasının ardından hisse fiyatlarında artış yaşadı. Bu büyüme, Apple’ın genel satışlarındaki düşüşe rağmen gerçekleşti. Sunny Optical’ın hisseleri Cuma günü %5,6, AAC Technologies %8,2 ve Luxshare Precision Industry %1,9 arttı.

Apple’ın bu hafta başında açıklanan 4. çeyrek sonuçları, satışların 89,50 milyar dolar, iPhone gelirinin ise 43,81 milyar dolar olduğunu gösterdi. Morningstar analistlerine göre bu, bu yıl iPhone 15 serisine olan talebin dirençli olduğunu gösteriyor.

CEO Tim Cook’un bu hafta başında bildirdiğine göre, güçlü iPhone performansına rağmen Apple’ın Çin’deki genel satışları, zayıf MacBook ve iPad satışları nedeniyle geçen yıla göre %2,5 düştü. Bununla birlikte Cook, Eylül çeyreğinde Çin ana karasındaki iPhone satışlarının üç ayda bir rekor kırdığını ve en çok satan beş akıllı telefondan dördünün iPhone olduğunu da bildirdi.

Bu arada Huawei Technologies, gelişmiş Çin çiplerini kullanan yeni bir 5G akıllı telefon modeliyle ABD yaptırımlarının ardından sürpriz bir geri dönüş yapıyor.

Wall Street Journal tarafından bu hafta başında yayınlanan bir raporda, Çin’in bazı devlet kurumlarına ve devletle bağlantılı şirketlere iPhone’ları iş veya ticari amaçlarla kullanmamaları yönünde talimat verdiği açıklanmıştı.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu